Wielu twórców internetowych skryptów zabezpiecza się odpowiednią licencją, dzięki której zapobiegają w znacznej części rozpowszechniania skryptu za darmo lub bez ich wiedzy. Licencja jest to umowa, która określa prawa autora i warunki korzystania z oprogramowania przez użytkownika. Aby lepiej zrozumieć różne rodzaje licencji, wymieniliśmy i wyjaśniliśmy w kilku słowach najbardziej popularne.

GPL – GNU GENERAL PUBLIC LICENSE

GNU General Public License (GPL) umożliwia wykorzystanie skryptów do różnych celów. Daje Ci wolność do modyfikacji kodu źródłowego do własnych potrzeb, a także możliwość rozpowszechniania skryptu. Skrypt dostępny na licencji GPL nie oznacza, że ??powinna ona być wolna; developerzy mają prawa pobierać opłaty za swoje skrypty. GPL nie pozwala na użycie istniejącego skryptu w aplikacjach komercyjnych.

LGPL – Lesser General Public License

LGPL co oznacza Lesser General Public License jest podobna do GPL z jednym głównym różnicy – wszelkie modyfikacje dokonane w kodzie źródłowym nie wymagają redystrybucji. Zazwyczaj biblioteki skryptów jak klasy PHP są dostępne na licencji LGPL i może być używany w zastosowaniach komercyjnych bez udostępniania kodu źródłowego.

Licencja BSD

BSD License skrypty, mogą być używane i rozpowszechniane z lub bez modyfikacji kodu źródłowego, o ile spełnione są warunki nałożone przez autora. Niektóre z tych warunków wymagają zwykle, zostawienie informacji o prawach autorskich lub klauzule „ogłoszeniową” (lub reklamową) Podobne do LGPL, BSD License pozwala na użycie skryptów w ramach licencji na własne produkty komercyjne.

Licencja PHP

Licencja PHP została pierwotnie opracowania do ochrony języka programowania PHP. Skrypty na tej licencji mogą być redystrybuowane, z lub bez modyfikacji, o ile licencja PHP „Ochrona praw autorskich” jest wliczone w cenę i słowo „PHP” nie jest w tytule produktu pochodnego.

Darmowy do użytku niekomercyjnego (Free for non-commercial use)

Niektóre skrypty mogą być używane za darmo, o ile wykorzystywane są do osobistych celów (niekomercyjnych). Istnieje wiele niejasności z tego typu licencją, ponieważ interpretacje różnią się wśród twórców stron internetowych – dobrze jest sprawdzić u sprzedawcy lub dewelopera przed użyciem skryptu.

Common Public License (CPL)

CPL jest licencją copyleft, w treści bardzo podobną do GNU General Public License. Główną zmianą jest dodanie klauzuli uniemożliwiającej zmiany w kodzie programu mające na celu czerpanie korzyści ze sprzedaży zmienionego programu. W takich sytuacjach treść licencji CPL pozwala jedynie na darmowe rozprowadzanie programu. Ten dodatek powoduje, że licencja CPL nie jest zgodna z GPL.

Licencja Wolnego Oprogramowania (Free software license) to licencja oprogramowania zezwalająca użytkownikom na modyfikację i redystrybucję zmodyfikowanych wersji oprogramowania, co zwykle zabronione jest przez prawo autorskie. Licencja Wolnego Oprogramowania gwarantuje jego odbiorcom wolność w postaci zgody na modyfikację i dystrybucję dzieła objętego prawem autorskim.

Mozilla Public License 2.0 (MPL) – licencja wolnego oprogramowania, opracowana przez firmę Netscape na potrzeby projektu Mozilla.